Jak wybrać obrus do domu?

Obrus na stole to nie tylko piękny i estetyczny wygląd, lecz również wiele aspektów czysto użytkowych. Powoduje to, że wybranie odpowiedniego rodzaju obrusa nie jest takie łatwe. A warto zauważyć, że przecież obrusy stosuje się nie tylko podczas uroczystych kolacji, lecz również w zupełnie codziennych zastosowaniach. Jakie zatem cechy powodują, że warto dany obrus na stół kupić?

Materiał wykonania

Nie da się ukryć, że najważniejszą cechą obrusu jest to, z jakiego został wykonany materiału. Będzie to wszakże decydowało o tym, jak łatwo będzie się go czyściło, czy będzie podatny na plamienie lub też, czy będzie wygody w korzystaniu z niego. Na rynku znaleźć można takie modele obrusów jak bawełniane, lniane czy też szydełkowe. Które z nich sprawdzą się w domu?
Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym modelem spośród nich jest obrus bawełniany. Korzystać z niego można nie tylko na co dzień, lecz również przy nieco bardziej eleganckich okazjach. Wszystko dzięki temu, że jest on obrusem nie tylko bardzo wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia, lecz również niezwykle miłym w dotyku, a także łatwo się układającym na stole. Jego wadą jest niestety duża trudność w usuwaniu z niego plam. Jeśli chce się posiadać obrus, który będzie wytrzymały na plamienie i łatwy w czyszczeniu, powinno się wybrać wersję szydełkowaną, lecz z drugiej strony nie jest ona tak elegancka, jak wersja bawełniana. Jeśli natomiast ktoś potrzebuje obrus elegancki i pięknie się prezentujący, zdecydowanie wybór powinien paść na wersję lnianą. Dodatkowo lniane obrusy są bardzo łatwe w czyszczeniu, a także niepodatne na plamienie. Niestety wadą jest ich cena, która znacznie przewyższa inne modele.

Jaki rozmiar obrusu wybrać?

Nie mniej ważną sprawą przy wyborze obrusa jest jego rozmiar. W końcu nie może on być ani zbyt mały, ani też zbyt duży, ponieważ będzie to powodowało po pierwsze brak odpowiedniej elegancji stołu, a po drugie spowodować może ryzyko pociągnięcia go wraz z zawartością stołu. Przyjmuje się, że dobry obrus powinien posiadać około 50 centymetrów zapasu względem wymiaru blatu stołu.

Więcej dowiesz się na: https://www.e-bianco.pl/obrusy-c-3_138.html